Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Zdravé oči už v škôlke

UNSS |MM|  Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS)spúšťa vďaka podpore ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, výťažku 5. Večera dobra Gordany Turuk a v spolupráci s partnermi celoslovenský projekt Zdravé oči už v škôlke - preventívne merania zraku detí v materských školách. Tieto bezplatné screeningové merania budú realizované bezdotykovo prístrojom Plusoptix, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku detí ako napríklad astigmatizmus, tupozrakosť či škuľavosť. Cieľovou skupinou projektu sú deti z materských škôl vo veku 3 až 6 rokov, ktoré absolvujú screening na základe predchádzajúceho informovaného súhlasu rodičov. Odborní zamestnanci ÚNSS im vychádzajúc z výsledkov merania odporučia, či je potrebné absolvovať vyšetrenie u očného lekára. V priebehu mesiacov máj – december 2014 plánujeme v rámci celého Slovenska navštíviť 95 materských škôl a preventívne vyšetriť zhruba 6 000 detí.

 

Pri viacerých existujúcich alebo začínajúcich vývinových poruchách zraku detí len včasné odhalenie umožňuje efektívnu liečbu. Problémy sa niekedy môžu prejaviť až príchodom do školy, kedy začína byť na zrak dieťaťa kladený väčší dôraz. V tomto veku je však pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá. Čím neskôr sú vývinové poruchy zraku odhalené, tým sa znižuje šanca na ich úplné odstránenie a následky môžu pretrvávať počas celého života človeka.

 

„Je našou ambíciou, aby sa prevencia očných ochorení stala súčasťou životného štýlu, aby informovanosť o rizikových faktoroch dosahovala vyššiu úroveň. Je skvelé, že tento projekt sa zameriava na deti a na včasný záchyt problémov, ktoré je možné odstrániť a liečiť,“ zdôrazňuje ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá svojou iniciatívou podporila realizáciu preventívnych meraní zraku detí. „Na Slovensku máme dostatok  špecialistov, modernú medicínsku techniku, lieky aj pomôcky, ktoré v prípade potreby zabezpečia najmenším pacientom kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Základom je však dokonalá prevencia, ktorú práve tento projekt zabezpečuje,“ oceňuje cieľ meraní Zuzana Zvolenská.

 

Mediálnou tvárou projektu Zdravé oči už v škôlke je televízna moderátorka Aneta Parišková. "Vždy rada podporím dobrú myšlienku. A táto je nielen dobrá, ale je pre mňa priam šitá na mieru. Mám troch synov v predškolskom veku a ďalších 20 detí v škôlke, ktorú riadim. Všetkým deťom sme už očká zmerali a v niektorých prípadoch odporučili vyšetrenie u očného lekára. Veď čím skôr sa odhalí zdravotný problém, tým je väčšia šanca na jeho vyriešenie,“ hovorí Aneta Parišková, ktorá projekt prijala s nadšením.

 

Viac informácií o projekte Zdravé oči už v škôlke vrátane harmonogramu meraní v jednotlivých regiónoch nájdete na stránke www.unss.sk.

 

 

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého členmi sú nevidiaci a slabozrakí ľudia, ich priaznivci, priatelia a rodičia. V súčasnosti má takmer 4 600 členov združených v 68 základných organizáciách. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje ľuďom so zrakovým postihnutím v každom kraji Slovenska bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska vznikla v roku 1990.


Priložené súbory k článku:Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign