Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Video z cvičenia hasičov a záhranárov na Letisku M. R. Štefánika *video*

redakcia Dátum20. 10. 2009 00:47:54TémaZáchranári

V zmysle Pohotovostného plánu Letiska M. R. Štefánika sa v stredu 14. októbra 2009 o 10. hodine konalo komplexné cvičenie jednej z možných mimoriadnych udalostí, ktoré na letisku môžu vzniknúť a to zásah pri havárii najfrekventovanejšieho typu lietadla na bratislavskom letisku Boeing-u 737. Cieľom cvičenia bolo preveriť akcieschopnosť Hasičskej a záchrannej služby Letiska Bratislava po ohlásení havárie lietadla, dodržanie postupov v zmysle Pohotovostného plánu, reakčný a dojazdový čas záchranných jednotiek, zabezpečenie miesta požiaru ako aj súčinnosť interných a externých zložiek, ktoré sa na nácviku zúčastnili (Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta Bratislavy, Ambulancie záchrannej zdravotnej služby – International Rescue System a Svet zdravia, Oddelenie hraničnej kontroly Policajného zboru Bratislava, Pobočka colného úradu Bratislava Ružinov, Letové prevádzkové služby SR, Krajské riaditeľstvo Policajného zboru, Air Slovakia). „Jednou z najpravdepodobnejších mimoriadnych udalostí, ktoré na letisku môžu vzniknúť, je havária lietadla a následné vznietenie paliva a samotného lietadla, preto sme si práve tento motív zvolili pre dnešné cvičenie. Chceme si predcvičiť reakciu na všetko, čo by za daných okolností mohlo nastať ako napríklad únik horľavých pohonných hmôt a iných kvapalín, požiar, zranení cestujúci na palube lietadla. Zároveň je našou snahou si preveriť schopnosť koordinovať jednotlivé postupy a činnosti s externými záchrannými tímami priamo na mieste mimoriadnej udalosti,“ vysvetľuje Karol Ürge, vedúci Odboru hasičskej a záchrannej služby Letiska Bratislava a dodáva: „Záchrana osôb a hasenie musia prebiehať súčasne, pričom preventívne pokrytie oblasti úniku paliva hasiacou látkou je prioritnou úlohou prvých hasičských jednotiek. Dôležitou súčasťou záchranných prác je aj použitie technických prostriedkov pre násilné vniknutie do lietadla, keď núdzové východy nie je možné použiť a na palube lietadla sa nachádzajú cestujúci v bezvedomí. Použitie týchto vyslobodzovacích zariadení si pravidelne precvičujeme, aby sa záchranári vedeli v reáli čo najrýchlejšie rozhodnúť pre použitie toho najvhodnejšieho “ Bc. Dagmar Tomčanyová, hlavný záchranár International rescue system k úlohe záchranárov dopĺňa: „Zdravotnícki záchranári využili cvičenie - Haváriu lietadla s hromadným postihnutím osôb, na precvičenie triedenia postihnutých v spolupráci s HaZZ s použitím triediacich plachiet, ukážky možnosti ošetrovania v stanových moduloch, pojazdnej nemocnici priamo v priestoroch mimoriadnej udalosti a prípravy postihnutých na transport do nemocničného zariadenia na definitívne ošetrenie“ Cvičenie mimoriadnej situácie sa uskutočnilo za plnej prevádzky a to aj napriek nepriaznivému počasiu, aby jeho reálnosť bola čo najvyššia. Išlo o najväčšie cvičenie tohto typu v histórii letiska, do ktorého sa celkovo zapojilo vyše 50 figurantov a 8 externých zložiek.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign