Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Tanec - nové možnosti pre postihnutých

Ľubomíra PavlovičováDátum18. 03. 2014 09:02:32TémaŠport
815

Je potrebné hľadať možnosti ako zdravotne postihnutých spoluobčanov zapájať do rôznych aktivít a nie vidieť ich obmedzenia. Ľudia s postihnutím majú často náklonnosť k jednej stránke rozvoja, no prostredníctvom tanca sa môžu naučiť rozšíriť svoje zručnosti. A práve to bolo motiváciou pre otvorenie tanečných hodín pre postihnutých.

Ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí donedávna žili v kaštieli na Dolnej Slatinke sa v posledných rokoch presťahovali. V súčasnosti bývajú vo viacerých rodinných domoch v Lučenci. Ich život sa zmenil, dá sa povedať že ich bežné dni sú veľmi podobné bežným dňom nás všetkých – starajú sa o domácnosť, niektorí z nich chodia do školy, alebo do práce. Stali sa súčasťou komunitného života v meste. „Našou snahou je pomôcť im využívať všetky dostupné verejné služby, zúčastňovať sa kultúrnych, športových a voľnočasových aktivít, ktoré sú dôležitou súčasťou našich každodenných dní a ktoré zvyšujú kvalitu našich životov. Sme radi, že sme našli partnerov, priateľov, ktorí nám pomáhajú napĺňať základné práva ľudí so zdravotným postihnutím, pretože právo na „nezávislý život“ v komunite je základným právom nás všetkých.“ hovorí riaditeľka DSS Slatinka, Mgr. Denisa Nincová.

Hlavným cieľom tohto projektu bolo neseparovať postihnutých od zdravých spoluobčanov, práve naopak, hodiny organizovať v zariadení, kde by mohli nadväzovať nové sociálne kontakty. Tento nápad podporil aj poslanec BBSK a starosta obce Rátka Ing. Milan Spodniak: „Rád podporím každého, kto dokáže tvoriť niečo pozitívne.“ Myšlienka sa zapáčila aj zriaďovateľovi Súkromného gymnázia v Opatovej Branislavovi Becherovi, ktorý na hodiny tanca poskytol telocvičňu. „Vážim si tých, ktorí sú ochotní venovať sa ľuďom so znevýhodnením, preto som podporil tento projekt.“

„Naši klienti netancujú zatvorení v domove, tak, aby ich nikto nevidel, ale ako všetci bežní ľudia, chodia tancovať do verejného priestoru, kde sa im venuje profesionálna trénerka.“ Predstavuje bližšie projekt Denisa Nincová.

Mgr. Kamila Mokráňová, vedúca jednej z prevádzok DSS vníma tanečné hodiny veľmi pozitívne: „ Je to veľmi dobré pre našich klientov, už len z toho dôvodu, že svoju nahromadenú energiu môžu pozitívne využiť. Tiež je pre nás veľmi dôležité nadväzovať nové kontakty a všimla som si, že deti na tejto škole vôbec nemali problém sa aj pozdraviť, alebo opätovať úsmev.“

„Páči sa mi, že si môžu aj takýto ľudia zatancovať, lebo na klasické hodiny podľa mňa asi postihnutých nezoberú. Tancovali veľmi dobre, niektorí sa veľmi snažili. Bolo na nich vidieť, že ich to baví.“ povedali nám deti zo súkromnej školy, ktoré sa chvíľami ku postihnutým tanečníkom aj pridali.

Lenka Mede doprevádza klientov na hodiny: „Deti sa veľmi tešia z cvičenia. Páči sa im hudba, aj iné prostredie, v ktorom sa zrazu ocitli. Sú v kontakte s inými ľuďmi. Pôsobia veselo a štastne. Dokonca som si všimla, že tí, ktorí ešte pred pol rokom len stáli a akoby hudbu ani nevnímali, si teraz tanec naozaj užívajú.“

Učiť tanec postihnutých nie je jednoduché, chce to trpezlivosť, aj citlivý prístup, no trénerka Lya si tieto netradičné hodiny pochvaľuje: „Sú úžasní. Tanec má v sebe každý, nejde o to, či to vyzerá dobre, či viete kroky, alebo máte ten správny rytmus. Dôležité je to, ako hudbu cítite. A títo ľudia majú neuveriteľný zmysel pre hudbu a pohyb. Radosť, ktorá z nich pri tanci vyžaruje mi dodáva neskutočnú energiu. Je radosť s nimi pracovať. Dokonca už ovládajú choreografie a niektoré dievčatá sú už schopné ma vystriedať a užívajú si úlohu trénerky.“

Katka: „Veľmi sa mi tu páči. Ide mi to.“ Simonka: „Páči sa mi, keď precvičujem ostatným.“, Rózka: „Baví ma to, rada sa učím nové tance.“

„Tanečné hodiny sa stali dôležitou súčasťou životov našich klientov, tešia sa na ne, chodia tam veľmi radi, je pre nich dôležité mať možnosť zašportovať si, byť medzi ľuďmi, tešiť sa na niečo. Je výborné, že ľudia z mesta nám pomohli byť súčasťou tejto aktivity a to nie len preto, že zdravý pohyb udržiava našich klientov v dobrej kondícii a nálade, ale najmä preto že tanečné hodiny dávajú našim klientom oveľa viac a to možnosť byť medzi ľuďmi.“ povedala na záver riaditeľka DSS.

Tieto netradičné tanečné hodiny sú dôkazom toho, že telesný handicap nemusí byť bariérou v živote a že na to, aby sme mohli vytvoriť niečo pozitívne a užitočné, netreba finančne nákladné projekty. Stačí len dobrý nápad a pár nadšencov.  


Fotogaléria k článku:

815
Autor: Ľubomíra Pavlovičová

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign