Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 25. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Tabaková smernica: Parlament schválil opatrenia na predchádzanie nárastu počtu mladých fajčiarov

EP Press Service |MM|  Parlament v stredu schválil návrh reformy tabakovej smernice EÚ, ktorá by mala znížiť príťažlivosť tabakových výrobkov pre mladých. Nové pravidlá, na ktorých znení sa už poslanci neformálne dohodli s ministrami zdravotníctva členských štátov, by mala zaviesť zdravotné varovania vo forme obrazu a textu pokrývajúce 65% vonkajšej plochy balíka. Elektronické cigarety by mali byť regulované buď ako liečivá, pokiaľ budú ponúkané ako odvykacie pomôcky, alebo ako tabakové výrobky.

 

"Táto smernica je vyvrcholením rokov práce zoči-voči intenzívnemu lobovaniu tabakového priemyslu. Nové opatrenia sú veľkým krokom vpred v súvislosti s kontrolou tabaku. Pomôžu nám zabrániť tomu, aby bola naverbovaná ďalšia generácia fajčiarov. Vieme, že sú to deti, nie dospelí, kto začína fajčiť: drvivá väčšina fajčiarov začne pred ich osemnástimi narodeninami," uviedla spravodajkyňa návrhu Linda McAvan (S&D, UK).

 

Obojstranné zdravotné varovania na 2/3 povrchu balíka

 

Podľa v súčasnosti platnej legislatívy musia zdravotné varovania pokrývať aspoň 30% predného a 40% zadného povrchu balíka. Parlamentom schválený návrh novej právnej úpravy by zvýšil plochu vyhradenú zdravotným varovaniam na 65% na prednej aj zadnej strane balenia. Nešlo by už len o textové varovania, ako je to v súčasnosti vo väčšine členských štátov, ale o povinnú kombináciu obrazu a textu.

 

Balenia, ktoré obsahujú menej ako 20 cigariet, a teda sú lacnejšie a deťom dostupnejšie, by mali byť zakázané na celom území EÚ. Dnes sú takého balenia dostupné už iba v hŕstke členských štátov.

 

Elektronické cigarety

 

Elektronické cigarety by na základe návrhu poslancov mali byť regulované ako liečivá, pokiaľ ich výrobca ponúka ako pomôcku na odvykanie od fajčenia. V opačnom prípade budú považované za tabakové výrobky s maximálnou povolenou koncentráciou nikotínu 20 mg/ml.

 

Vymeniteľné náplne elektronických cigariet by mali byť zatiaľ povolené. E-cigarety by mali byť navrhnuté tak, aby neohrozovali deti, mali by obsahovať zdravotné varovania a podliehať rovnakým obmedzeniam z hľadiska reklamy, ako tabakové výrobky.

 

Zoznam prísad a zákaz príchutí

 

Parlamentom schválený text zakazuje aromatizované cigarety a ochutený tabak určený na vlastnoručné balenie cigariet, ktoré by prostredníctvom charakteristickej príchute zatraktívnil tieto produkty pre mladých. Mentolové cigarety by mali byť zakázané od roku 2020. Vodné fajky by mohli naďalej využívať ochutený tabak.

 

Európska komisia by mala vypracovať takzvaný prioritný zoznam povolených prídavných látok pre cigarety a tabak na balenie cigariet. Prísady, ktoré sú nevyhnutné na výrobu tabakových výrobkov, napríklad cukor, budú povolené. Naopak, obzvlášť zdraviu škodlivé prísady budú zakázané a regulačné orgány by mali získať právomoc vyžadovať od tabakového priemyslu vypracovanie dodatočných štúdií o škodlivosti prioritných látok.

 

Ročne 700.000 úmrtí v rámci EÚ

 

Dvanásť rokov po vstupe aktuálnej smernice do platnosti zostáva fajčenie hlavnou preventabilnou príčinou úmrtia v EÚ, ktoré si ročne vyžiada približne 700.000 životov. V priebehu tohto obdobia pomohli opatrenia zamerané na odrádzanie ľudí od fajčenia znížiť podiel fajčiarov v EÚ zo 40% v EÚ15 v roku 2002 na 28% v EÚ27 v roku 2012.

 

Reakcie slovenských poslancov

 

"Na choroby súvisiace s fajčením zomiera v EÚ každoročne viac ako 700.000 ľudí. Revidovaná tabaková smernica je tak vďaka svojím ambicióznym cieľom predovšetkým o zachraňovaní ľudských životov. Zdôrazniť je potrebné aj to, že sa snaží znížiť atraktivitu fajčenia medzi mládežou," uviedla poslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, SK).

 

"Vítam, že snahou novej smernice o tabakových výrobkoch je odradiť mladých ľudí od toho, aby začali fajčiť. Podporujem aj prísnejšiu reguláciu rôznych typovo zavádzajúcich obalov, avšak musíme myslieť aj na nebezpečenstvo falšovania ktoré spôsobuje Slovensku značné finančné straty," uviedla poslankyňa Katarína Neveďalová (S&D, SK).

 

"Štatistiky sú alarmujúce. Fajčenie ročne zabíja v EÚ okolo 700.000 ľudí, 70% fajčiarov začína s fajčením pred dovŕšením dospelosti. Preto je načase sprísniť pravidlá a zakázať príchute cigariet a prídavné látky. Aj keď tabakové spoločnosti budú tlačiť na zmiernenie smerníc, musíme byť nekompromisní a mať na zreteli zdravie ľudí," uviedla poslankyňa Monika Smolková (S&D, SK).

 

Ďalší postup

 

Parlamentom schváleným textom sa bude Rada ministrov EÚ zaoberať 14. marca. Členské štáty budú mať na transpozíciu nových pravidiel dva roky po vstupe revidovanej smernice do platnosti.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign