Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 18. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Správy z EÚ: 30. výročie Černobyľskej havárie

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku |MM|   26. apríla 2016 - dnes si pripomíname 30. výročie Černobyľskej havárie

„Tragédia v Černobyle pred tridsiatimi rokmi sa hlboko dotkla aj obyvateľov Slovenska, ako bezprostredného suseda Ukrajiny. Dokonca aj po tridsiatich rokoch – obyvatelia Ukrajiny, ale aj Bieloruska a iných krajín bojujú nielen s dlhodobými  problémami radiáciou znečisteného životného prostredia, ale aj dlhodobými zdravotnými následkami. Preto sme sa aj my v Európskej komisii rozhodli pomôcť Ukrajine pri prekonávaní dôsledkov tejto tragédie a doteraz sme jej poskytli 730 miliónov Eur. Ďalších 20 miliónov Eur by malo prísť z osobitného účtu Európskej banky pre obnovu a rozvoj na zavŕšenie vyraďovacích prác troch zostávajúcich blokov. Európska komisia veľmi dôsledne kontroluje dodržiavanie najvyšších princípov jadrovej bezpečnosti v tých členských krajinách, ktoré sa rozhodli mať jadrové elektrárne a z tohto dôvodu sme aj novelizovali európsku legislatívu, ktorá má posilniť kontrolné mechanizmy a predchádzať možným únikom radiácie.” hovorí podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Energetickú úniu Maroš Šefčovič. 

Po nehode v roku 1986 zostali v černobyľskej elektrárni stále funkčné tri reaktory a preto sa hlavnou výzvou nielen pre Ukrajinu, ale aj medzinárodné spoločenstvo, stalo ich vyradenie.                  K uzavretiu blokov významne napomáha aj technická a finančná pomoc z Európskej banky pre obnovu a rozvoj, ktorá pre tento účel zriadila osobitný účet.

Bezpečnosť jadrových elektrární má kľúčový význam pre Európsku komisiu, ktorá dohliada na to, aby členské štáty, v ktorých sa jadrové elektrárne nachádzajú, dodržiavali najvyššie bezpečnostné normy.

Kým členské štáty sa môžu slobodne rozhodnúť, či sa budú jadrové elektrárne podieľať na ich národnom energetickom mixe, úlohou Európskej komisie je kontrolovať, či členské štáty dodržiavajú európsku legislatívu upravujúcu dodržiavanie najvyšších princípov bezpečnosti.

Práve pred piatimi rokmi, po nehode v jadrovej elektrárni vo Fukušime, Európska únia prevzala vedúcu úlohu v oblasti jadrovej bezpečnosti. Na základe záťažových testov sme aktualizovali smernicu o jadrovej bezpečnosti, ktorá vyžaduje, aby nositeľ licencie pod kontrolou regulačného úradu systematicky a pravidelne v minimálne 10-ročných intervaloch, kontroloval požiadavky na  bezpečnosť jadrových elektrární.

Táto smernica má byť zapracovaná do právnych poriadkov členských štátov do roku 2017.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign