Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 18. 10. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Slovensko má za sebou prvé neoficiálne majstrovstvá v Dog Military Parkur

Iveta LipovskáDátum09. 12. 2011 12:33:06TémaZáchranári
455

Prvú decembrovú nedeľu sa Bratislava stala dejiskom Majstrovstiev Slovenska v novej disciplíne Dog Military Parkur, kde sa o víťazstvo uchádzalo až 60 psov a ich majiteľov z celého Slovenska a dokonca aj z Rakúska.

Dog Military Parkur je absolútnou novinkou nielen u nás, ale aj vo svetovom meradle. Táto disciplína, kde sa spolu so štvornožcami zapájajú aj ich majitelia, si však stihla získať už veľkú obľubu. Na prvom ročníku sa zúčastnilo 60 psov a ich majiteľov, ktorí merali do miesta dejiska cestu zo všetkých kútov Slovenska. Aj napriek sychravému počasiu si súťažiaci priniesli okrem teplého oblečenia aj veľkú dávku dobrej nálady a odhodlania popasovať sa s prekážkami na dráhe, ktorá na nich čakala v priestoroch paintballového ihriska v Mierovej kolónii v Bratislave – Nové Mesto.

Simulovaná pátracia akcia sa dá urobiť aj na futbalovom ihrisku

Po úvodnej registrácii súťažiacich svoju šikovnosť predviedli záchranárske psy z Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády, dobrovoľní hasiči z DHZ Rusovce a zdravotníci z SČK pri simulovanej pátracej akcii. Scenár bol podobný ako pri reálnom zásahu po hromadnom nešťastí. Najprv hasiči lokalizovali a zlikvidovali požiar, ktorý simulovali dymovnice. Následne pomocou termovízie lokalizovali osobu, ktorá bola dezorientovaná a podchladená v lesnom poraste. Po transporte nájdenej osoby na miesto prvej pomoci, bol nasadený záchranársky pes, ktorý za chvíľu označil ďalšiu osobu, zavalenú pod troskami. Po vyprostení osoby hasičmi z DHZ Rusovce bolo zistené, že osoba má cudzí predmet v dolnej končatine a je v bezvedomí. Hasiči osobu urýchlene transportovali k zdravotníkom zo Slovenského červeného kríža, ktorí jej podali prvú pomoc. Akcia pokračovala zlanením psovoda Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády spolu so svojím psom na miesto ďalšieho prehľadávania. Za niekoľko pár sekúnd pes opäť svojím štekotom hlásil nález poslednej zavalenej osoby, ktorá s poranením tepny čakala na záchranu. Cieľom tejto ukážky bolo priblížiť verejnosti prácu dobrovoľných zložiek záchranného systému ale aj preskúšať spoluprácu týchto zložiek pri zásahu. Takéto cvičenia majú svoje opodstatnenie, čo sa odráža na stále sa zlepšujúcej koordinácii a spolupráci jednotlivých zložiek. Naposledy podobné cvičenie zorganizovalo Združenie kynológov záchranárov SR v máji 2011, za účasti HAZZ, DHZ Rusovce, SČK, psovodov z PZ SR a dobrovoľných psovodov ZKZ SR.  

Jedinečná súťaž mala veľký úspech

O 10-tej hodine odštartovali preteky, v rámci ktorých sa súťažilo aj v disciplínach Orientácia v teréne a Poskytnutie prvej pomoci. Súťažiaci, ale aj diváci si mohli počas dňa vyskúšať aj zlanenie z výšky so svojím psom, ako aj prácu s termovíznou kamerou.

Súčasťou podujatia bola aj pomoc opusteným psíkom z útulkov a týraným zvieratám. Na akciu boli prizvaní aj psíkovia z útulkov, ktorí si hľadali rodiny.

V rámci podujatia prebehla aj súťaž o najsympatickejšiu dvojicu, ktorú spomedzi súťažiacich vyberala porota zostavená zo známych osobností. Účastníci si pripravili rôzne triky a kostýmy pre seba aj svojich psíkov, aby zaujali porotcov. Barborka Franeková, Lucka Hablovičová, Lenka Slaná a Martin Nikodým mali nesmierne ťažkú úlohu vybrať iba troch najsympatickejších psíkov a ich majiteľov. Nakoniec boli vybrané až štyri dvojice, ktoré si získali sympatie porotcov.

Kynologická jednotka súčasťou DHZ Rusovce

1.ročník Dog Military Parkur zorganizovala Bratislavská kynologická záchranárska brigáda, ktorej členovia sa od januára 2012 stali súčasťou Dobrovoľného hasičského zboru Rusovce ako kynologická jednotka. V prípade potreby sú psovodi BKZB schopní zasiahnuť v rámci západného Slovenska pri pátracích akciách po nezvestných osobách. Kontaktnou osobou pre zásahy je Matúš Nešťák, tel. č. 0908/792 995, email: matus.nestak@gmail.com .

Foto: Martin „Bobor“ Bobrík


Fotogaléria k článku:

455
Autor: Iveta Lipovská
455
Autor: Iveta Lipovská
455
Autor: Iveta Lipovská

Zobraziť všetky fotografie
455
Autor: Iveta Lipovská
455
Autor: Iveta Lipovská
455
Autor: Iveta Lipovská

455
Autor: Iveta Lipovská
455
Autor: Iveta Lipovská

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign