Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Projekt Úsmev pre strom už odmenil svojich víťazov

159

Úsmev pre strom |MM|  Od začiatku školského roka mali školy z celého Slovenska možnosť zapojiť sa do projektu Úsmev pre strom a zabojovať tak o zaujímavé ceny. Súťaž bola ukončená 30. apríla a jej veľké finále spojené s odovzdávaním cien prebehlo 18. 6. 2015 pod názvom Stromy vo vašich rukách v banskobystrickom kultúrnom centre.

 

Do pilotného ročníka projektu Úsmev pre strom sa zapojilo 33 škôl z rôznych kútov Slovenska. V jeho pokračovaní sa počet škôl takmer zdvojnásobil, 2. ročník projektu podporilo svojou účasťou 58 škôl. Žiaci sa pod dohľadmi svojich pedagógov snažili plniť dve povinné úlohy - „Zbieraj a recykluj“(zber papiera) a „Zasaď strom – Park Harmony“ (výsadba stromčekov).Dokopy vyzbierali neuveriteľných 517,325 ton papiera. Najviac kilogramov papiera vyzbierala ZŠ z Bardejova, ktorej sa podarilo odovzdať 52 080 kg papiera.

 

Školy spolu vysadili 930 stromčekov, pričom najviac stromov pribudlo v areáli ZŠ Záhorská Ves, v ktorom bolo vysadených 200 nových stromčekov. Za každý vysadený stromček bolo školám pridelených bonusových 10 kg papiera. Pri vyhodnocovaní bol braný ohľad na počet žiakov a po sčítaní vyzbieraných kilogramov papiera a vysadených stromčekov získali prvé tri miesta:

ZŠ s MŠ Karola Strmeňa Palárikovo (184,6 kg/žiak),ZŠ s MŠ Pavla Ušáka Olivu Kátlovce (158 kg/žiak) a ZŠ s MŠ Skačany 539 (130,9 kg/žiak).Okrem toho sa mohli školy angažovať aj v rámci dobrovoľnej aktivity - „Vieš kresliť a máš nápad?“(kreslenie výkresov na tému „Separovanie a recyklovanie papiera").Spoločne žiaci nakreslili 271 výkresov. Výhercami výtvarnej časti súťaže boli šikovní žiaci z rôznych kútov Slovenska:  Alexandra Burianová - 1. miesto (ZŠ Golianova 8, Banská Bystrica), Dávid Jelenčík - 2. miesto (ZŠ Za vodou 14, Stará Ľubovňa) a Veronika Pažítková - 3. miesto (ZŠ Zarevúca 18, Ružomberok). Všetky kresby boli nádherné. Bohužiaľ, keďže porota musela vybrať autorov len troch výkresov, ktorých mohla oceniť hlavných výhrami, rozhodla sa preto niekoľkým žiakom venovať aj špeciálnu cenu v podobe výrobkov Harmony od SHP Group a prehliadku Ekocentra Poľana s aktivitami pre školský kolektív. Túto cenu získali žiačky šiesteho ročníka zo ZŠ J. J. Thurzu Detva.

                „Z výhry máme veľkú radosť! Synovi sa podarilo obsadiť 2. miesto. Som hrdá mama, no musím uznať, že všetky kresby sú nádherné, porota to mala určite ťažké,“ uvádza pani Jelenčíková.

Jednou z výher bol školský výlet

30 vybratí žiaci, z každej ocenenej školy, si vo štvrtok 18. 6. 2015,  užili ako jednu z výher poriadny výlet. Každá z víťazných škôl sa zúčastnila exkurzie v spoločnosti SHP Harmanec, v ktorej sa vďaka jej zamestnancom zoznámila so spracovaním a výrobou papiera. Ďalšou časťou výhry bola prehliadka Harmaneckej jaskyne, ktorá bola po náročnej túre do strmého kopca naozajstnou čerešničkou na torte.

 

V jaskyni sa mi veľmi páčilo, niektorí spolužiaci sa tmy báli, ale ja som zvyknutý. S rodičmi si niekedy urobíme výlet a spolu s nimi som už v  jaskyniach bol. Najviac sa mi v nich páči čerstvý vzduch,“ uviedol žiak Jakub a dodáva: „Nikdy som nebol v papierenskom závode, to bol teda zážitok!

 

Pre niektoré deti je tento výlet príležitosť spoznať niečo nové, rozšíriť svoje obzory a vďaka vyvinutej snahe vycestovať mimo areál školy za novými zážitkami. Projekt Úsmev pre strom vnímam ako skvelú príležitosť netradičným a pútavým spôsobom deti nielen vzdelávať ale aj motivovať - aby oni sami priložili ruku k na prvý pohľad malému, no v celku veľkému dielu. Organizácia súťaže bola na vysokej úrovni,“ dodáva pani učiteľka, ktorej sa pripravená exkurzia ako výhra veľmi páčila.

 

Stromy vo vašich rukách

Súčasťou výhry boli aj recyklované výrobky značky Harmony pre celú školu na školský rok, polrok alebo štvrťrok - podľa umiestnenia školy. Táto výhra bola školám slávnostne odovzdaná v kultúrnom centre Záhrada v Banskej Bystrici, kde pokračovala ďalšia časť ich celodenného výletu. Okrem kolektívnych ocenení, boli výhry odovzdané i víťazom výtvarnej súťaže, ktorí sa potešili nielen edukačným pomôckam pre seba i školu od garanta projektu Slovenskej agentúry životného prostredia, ale i výrobkom značky Harmony, hračkám podporujúcim kreativitu, maliarskym sadám, fotoaparátu či notebooku. Školy si v záhrade kultúrneho centra oddýchli, niečo nové sa naučili, urobili si piknik, no v neposlednom rade si zatlieskali za spoločne dosiahnutý výsledok.

 

V priestoroch banskobystrickej Záhrady prebiehala environmentálna akcia s názvom Stromy vo vašich rukách už od rána so sprievodnými aktivitami pre deti. Detskí návštevníci si vyskúšali kolektívnu výrobu recyklovaného papiera. Šikovné hostesky deťom vysvetlili celý proces recyklácie a ukázali naživo jednotlivé zložky, na ktoré sa deti mohli pozrieť z blízka. Počas dňa sa pri jednotlivých stoloch zastavovali deti rôznych vekových kategórii zapájajúce sa aj do iných zábavno-edukačných aktivít, v rámci ktorých si kreslili, vytvárali rôzne umelecké „dielka“ z dutiniek toaletného papiera a rovnako tak do týchto dutiniek sadili vlastné rastlinky. Návštevníkmi akcie však neboli len zapojené školy, projekt a jeho akciu podporili i iné ZŠ z Banskej Bystrice, maminky s deťmi a priatelia životného prostredia.

 

                „Stromy vo vašich rukách boli príjemnou akciou s milými ľuďmi a hlbokou myšlienkou. Myslím, že netreba zabúdať, aké je dôležité mladú generáciu vychovávať správne a podobným témam sa venovať častejšie, rozprávať sa o nich i doma, veď práve deti sú naša budúcnosť,“ uvádza jedna s mamičiek, ktorá akciu navštívila úplnou náhodou.

 

Tento deň bol dôkazom toho, že úsmev (nielen pre strom) je najkrajším darom, ktorý môžeme zadarmo rozdávať širokému okoliu a ktorý urobí všetkým obrovskú radosť. Organizátori projektu Úsmev pre strom sa už teraz  tešia na jeho ďalšie pokračovanie, ktoré štartuje už v novom školskom roku.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom

159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom

159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom
159
Autor: Úsmev pre strom

159
Autor: Úsmev pre strom

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign