Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Pozvánka na výstavu - Béla Bacskai

159

NMG Lučenec |MM| Pozvánka na výstavu

Béla Bacskai  1935 - 1980

Výstava pri príležitosti 80. výročia narodenia novohradského umelca,

akad.mal. Bélu Bacskaiho

 

Novohradské múzeum a galéria, Kubínyiho námestie 3, Lučenec

12. 2 . - 15. 3.  2015, vernisáž : 12. 2. 2015 o 16,00 hod.

 

Kurátorka výstavy : Andrea Németh Bozó

 

 

     Akademický maliar Béla Bacskai je jedným z najvýznamnejších umelcov, ktorého meno je úzko späté s regiónmi Novohrad a Gemer. Narodil sa v Prši, v obci neďaleko Lučenca. . Zomrel náhle v najproduktívnejšom veku svojho života, napriek tomu zanechal množstvo výtvarných diel - olejomaľby, akvarely, grafiky, kresby a  plastiky, ktoré sa nachádzajú vo viacerých múzeách a galériách na Slovensku a aj v súkromných zbierkach.

  

     Pri príležitosti 80. výročia narodenia umelca Novohradské múzeum a galéria v Lučenci v spolupráci s obcou Prša pripravili výstavu, na ktorej budú prezentované jeho diela zo zbierok našej inštitúcie, Podunajského múzea v Komárne, Gemersko - malohontského múzea v Rimavskej Sobote a zo súkromných zbierok. Jej súčasťou budú aj osobné predmety a fotografie z jeho rodného domu v Prši.

  

     V tvorbe Bélu Bacskaiho zohráva jedinečnú úlohu jeho rodná krajina. Lásku a duševnú spätosť s ňou pretavil do svojich obrazov. Do podstaty krajiny najintenzívnejšie vnikol v posledných rokoch svojho života. Svedčia o tom jeho akvarely a olejomaľby, v ktorých sa  prejavuje monumentalita a dynamizmus spolu s autorovým osobitým priestorovým videním. Ďalšiu kategóriu tvoria obrazy s pracovnými námetmi z továrenského prostredia, ktoré znamenali pre umelca výzvu. Aj v tejto téme dosiahol výrazné výsledky, najmä v štylizovaní tvarov a zachytení dynamiky pohybov. Vystavené diela doplňujú kresby - skice a štúdie, ktoré sú len ukážkami z veľkého množstva študijného materiálu, ktorý umelec zanechal. Umožňujú nám  nahliadnuť do jeho tvorivého procesu. Z týchto skíc, alebo prepracovaných štúdií krajín, či figurálnych kompozícií sa zrodili obrazy odrážajúce jeho špecifické umelecké videnie.

 

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign