Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Plodobranie vo Zvolene

159

Ján Supuka | Jedli naši starí rodičia rovnaké jablká, či hrušky ako dnes? Sú skutočne jablká len zelené a červené? Dá sa ovocia pestovať aj bez postrekov?

 

Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede na štvrtok ročníku Plodobrania vo Zvolene. Program pre základné školy, muštovanie jabĺk tradičným spôsobom priamo na námestí, výstava viac ako 40 starých a krajových odrôd jabĺk a hrušiek, či súťaž koláčov z jesenných plodom. To všetko v pondelok 27.októbra na Starej radnici Mesta Zvolen.

 

Ovocie ako dedičtsvo naších predkov

Podujatie je venované propagácií tzv. starých a krajových odrôd ovocia, hlavne jabĺk a hrušiek. Staré odrody jabĺk ako Parmena zlatá zimná nájdená v roku 1510, v regióne Hontu známa Hontiarská končiarka, či krásne znejúca Krátkostopka kráľovská. Z hrušiek aj na Plodobraní vystavená Partornica, Parížanka, či Merodova maslovka. Tieto a mnohé ďalšie odrody pochádzajú z celého sveta na územie Slovenska priniesli naši prarodičia zo zahraničných a zámorskych ciest. Oslovili ich pestré chute týchto odrôd, ale aj široké využitie. Sú medzi nimi totižto odrody dozrievajúce už v júny ako napr. Priesvitné letné, ktoré sú vhodné na priamy konzum. A okrem stoviek jesenných odrôd sú zaujímavosťou aj zimné, ktoré sa zberajú tvrdé a kyslé no pri dobrom uskladnení boli tradičnou súčasťou Vianočných stolov, niektoré až Veľkonočných sviatkov. Možnosti využitia sú tiež široké, okrem rady štrúdloviek vhodných na koláče, sú tu aj tzv. renety s výbornou chuťou a množstvom šťavy na mušt. Samozrejmosťou sú mnohé odrody vhodné na sušenie a destiláciu.

 

Študenti behajúci po starých záhradách

Vďaka práci odborného asistenta Bruna Jakubca na Fakulte ekológie a environmentalistiky (FEE) TUZVO sa o týchto odrodách dozvedeli aj študenti tejto fakulty. Vrámci svojich bakalárskych a diplomových prác sa tak venujú mapovaniu týchto odrôd v rôznych regiónoch Slovenska. Študenti  tak behajú po katastroch obcí a objavujú v záhradách, na záhumienkoch, pri cestách či voľne v krajine staré stromy a ovocie z minulosti. Okrem množstva už spomínaných starých odrôd však nachádzajú aj mnohé v knihách nepopísané, tzv. krajové odrody, ktoré naši predkovia vyšlachtili alebo náhodne našli samy. Sú to častokrát odrody vhodné a stovky rokov pestované v danom kraji, prispôsobené jeho klíme a zvykom. Preto mnohé nepotrebujú žiaden postrek, žijú 150 rokov, narastajú do úctyhodných rozmerov a dávajú každoročne stovky kíl kvalitného stolového ovocia. Žiaľ zabúda sa na ne, gazdovia vymierajú a tieto staré stromy nahrádzajú trávniky, bazény a výsadby okrasných tvarovaných drevín. Strácame tak jedinečné dedičtsvo naších predkov, identitu tejto krajiny.

 

Bielokarpatský ovocný poklad

Aj preto vznikol projekt na záchranu týchto odrôd vrámci ktorého zachraňujú pracovníci a študenti FEE staré a najmä krajové odrody z regiónu Bielych Karpát, ktorý je na ne mimoriadne bohatý. Súčasťou projektu je aj vytvorenie genofondového sadu na ich zachovanie a asociácie ovocinárov, ktorí by tieto odrody pestovali a prinavracali do záhrad a krajiny.

 

Link na FB udalosť podujatia: http://on.fb.me/1rqWsSv


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign