Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 22. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Na korčuliach bezpečne

Špecifickou skupinou účastníkov cestnej premávky, či už na ceste, cestičke pre cyklistov alebo na chodníku, sa v ostatných rokoch stali korčuliari. Osoba pohybujúca sa na korčuliach, ako korčuliarov nazýva zákon o cestnej premávke, je v zmysle tohto zákona považovaná za chodca a ako takej jej prináležia určité povinnosti.

 

Azda najbezpečnejším miestom pre prevádzkovanie tohto druhu pohybu sa javí chodník, resp. cestička pre cyklistov. Netreba však zabúdať na to, že v oboch prípadoch je tento priestor prioritne určený iným účastníkom premávky – chodcom alebo cyklistom. Z hľadiska kvality povrchu sú však korčuliarmi najčastejšie využívanou komunikáciou cestičky pre cyklistov. Zákon v § 55 im síce umožňuje používanie cestičky pre cyklistov, ale len v prípade ak sa tým neobmedzia ani neohrozia cyklisti. To znamená, že korčuliar svojim pohybom po cestičke pre cyklistov nesmie cyklistom prekážať ani ich nijako ohroziť. Obdobne to platí, aj v prípade, ak sa korčuliar pohybuje po chodníku, kde musí používať jeho pravú stranu a nesmie ohroziť ani obmedziť ostatné osoby používajúce chodník. Zákon neukladá korčuliarom povinnosť nosiť prilbu alebo chrániče. V záujme vlastnej bezpečnosti však ich používanie odporúčame. Môžete sa tak vyhnúť vážnym úrazom.Zabúdať netreba ani na používanie reflexných prvkov.

 

Všetci, ktorí sa pohybujú v takomto koridore však vedia, že skutočnosť je mnohokrát úplne iná. Kolízne situácie cyklista verzus korčuliar sú na dennom poriadku asi v každom meste, ktoré má vybudovanú sieť cyklistických cestičiek. Pritom zrážky týchto dvoch najzraniteľnejších účastníkov premávky mávajú často nepríjemné následky pre oboch aktérov a dobrý pocit zo športovej aktivity tak strieda bolesť a vzájomné osočovanie.

Najčastejším dôvodom vzniku takýchto situácií je buď nedostatočná resp. žiadna znalosť potrebných zákonných pravidiel niektorého z účastníkov (deti a mládež častokrát nikto nepoučí o potrebných pravidlách), alebo ich úmyselné nerešpektovanie a nerozvážne hazardovanie so svojim zdravím. Trendom dnešnej doby sa stalo korčuľovanie (ale aj bicyklovanie) za súčasného počúvania hudby so slúchadlami v ušiach. Tento trend však ide na úkor bezpečnosti, keďže pri počúvaní hudby nepočujeme čo sa okolo nás deje a ľahšie sa tak dostaneme do kolíznej situácie.

 

Tí korčuliari, ktorých sa vyššie uvedené riadky týkajú, by sa mali zamyslieť nad svojim správaním a uvedomiť si, že ani chodník, ani cestička pre cyklistov a ani cesta nie sú ich vyhradeným priestorom, miestom kde sú „doma“. Opak je pravdou, všade sú len hosťom na návšteve a je predpoklad, že v prípade kolízie a prípadných následkov na zdraví či majetku budú pred zákonom ťahať za kratší koniec.

 

Všetky druhy pohybu, či už pešo, na korčuliach alebo na bicykli majú svoje čaro a svojich priaznivcov a vyznávačov, ktorí sa na niektorom z povrchov budú aj naďalej vzájomne míňať bez fyzicky oddelených priestorov. Je preto dôležité, aby sa míňali s pocitom bezpečia a istoty, tak aby každý z nich dorazil do svojho cieľa bez fyzickej či psychickej ujmy a mohol sa tak venovať svojej vášni aj nabudúce. Na priblíženie sa k tomuto stavu nie je toho treba až tak veľa. Postačí len dodržiavanie pár základných pravidiel, patričná miera ohľaduplnosti a vzájomný rešpekt všetkých zainteresovaných účastníkov premávky.

- - -

Tlačová správa KRPZ Prešov


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign