Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 23. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Mesto Fiľakovo zasiahli v 70. rokoch minulého storočia a naposledy v roku 2010 veľké povodne

FIĽAKOVO. Mesto Fiľakovo zasiahli v 70. rokoch minulého storočia a naposledy v roku 2010 veľké povodne. Pri povodniach spred 7 rokov vytopilo takmer 150 domácností, železnice i prevádzky miestnych podnikateľov. Škody sa vyšplhali na viac ako pol milióna eur. Hoci Fiľakovo zasiahnu povodne sporadicky, ich sila je o to ničivejšia. Samospráva sa preto rozhodla predísť ďalším škodám investovaním do protipovodňových opatrení.

V týchto dňoch prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa projektu, ktorým sa samospráva chce uchádzať o dotáciu na zlepšenie protipovodňových opatrení. „Povodne sa opakujú približne každých 20-30 rokov. Ide o následok náhlych prívalových dažďov. Cez mesto tečie potok Belina, do ktorého ústia prítoky Výhliadka a Klatov. Potok počas silných zrážok nestíha odvádzať vodu,“ povedal Attila Agócs, primátor Fiľakova. Keďže povodne tu nie sú časté, mesto nie je zahrnuté medzi oblasti so zvýšenou povodňovou aktivitou. Zoznam týchto oblastí sa však v najbližších dňoch bude aktualizovať. V prípade zaradenia by malo Fiľakovo väčšiu šancu uspieť v projektoch.

Na boj proti povodniam momentálne slúžia čerpadlá a hasičské protipovodňové balíky. K zlepšeniu situácie prispieva aj pravidelné čistenie korýt potokov. „Nezdá sa to byť podstatné, ale je. V roku 2015 som bol pri týchto prácach. Aktivační pracovníci z koryta vytiahli celú chladničku. Takýto objemný odpad by mohol spôsobovať problémy,“ vysvetlil Agócs.

Zlepšiť protipovodňovú situáciu by podľa primátora mohli suché nádrže – poldre, ktoré by vybudovali na tokoch Výhliadka a Klatov v lokalitách Výhliadka a Lieskové údolie. „V prípade veľkých zrážok by slúžili na dočasnú akumuláciu vody, ktorú by sme do Belinej cez priepuste púšťali postupne, aby koryto nevyplavilo. Obe nádrže by dokázali zachytiť 80 000 metrov kubických vody,“ priblížil primátor. Ako dodal, nie všetky pozemky, na ktorých by mali nádrže stáť, sú mestské. Samosprávu preto bude čakať zdĺhavý proces vysporiadania vzťahov s vlastníkmi.

Ak by mestu dotáciu neschválili, primátor je pripravený projekt hradiť z mestského rozpočtu. „Na samotnú prípravu projektu sme vyčlenili necelých sedemtisíc eur. Výstavba nádrží by mohla stáť 100-200-tisíc eur. Teraz na to prostriedky nemáme, avšak už budeme mať v rukách projekt a budeme vedieť postupovať ďalej. Nie je to malá investícia, keď však vezmeme do úvahy škody, ktoré voda napáchala naposledy, je potrebné to časom zrealizovať,“ zakončil.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign