Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 20. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Materská škola vo Fiľakove prejde rozsiahlou rekonštrukciou

159

MÚ FIĽAKOVO. Samospráva Fiľakova sa môže pýšiť ďalším úspešným projektom. Tešiť sa z neho budú  v materskej škole na Štúrovej ulici. Budova prejde rozsiahlou rekonštrukciou, čím sa v nej zlepšia podmienky na prevádzku a zvýši sa tiež kapacita škôlky. Nový projekt, ktorý sa bude realizovať do septembra budúceho roka, bude mať dokopy hodnotu viac ako 640-tisíc eur.

Prostredníctvom projektu z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) získalo Fiľakovo dotáciu vo výške viac ako 428-tisíc eur. Okrem kofinancovania sa však samospráva rozhodla projekt podporiť veľkorysejšie. Na rekonštrukciu škôlky vyčlenila z 1,4-miliónového úveru, ktorý si vezme od VÚB banky, sumu 170-tisíc eur. Projekt tak nadobudne celkovú hodnotu viac ako 640-tisíc eur.

V rámci projektu, ktorý bude prebiehať od októbra tohto roka do septembra 2018, pribudne k súčasnej budove škôlky nová prístavba. V nej sa vybuduje jedna celkom nová trieda spolu s vybavením, sociálnym zázemím a šatňou. Kapacita škôlky sa tak zvýši o 14 miest.

Na pôvodnej budove sa vymenia okná a dvere, zateplí sa fasáda i strecha, čo prinesie výrazné zníženie spotreby energie. Mesto vďaka tomu do budúcna ročne ušetrí približne 47% spotrebovaných energií. Samozrejmosťou bude tiež rekonštrukcia hygienických priestorov v existujúcej časti. Vstup do budovy bude bezbariérovo sprístupnený. V materskej škole pribudne aj kompletne vybavený priestor prispôsobený na inkluzívne vzdelávanie. Bude určený na aktivity detí so špeciálnymi potrebami.

Mesto však nezabúda ani na skrášlenie exteriéru škôlky. Zvyšné peniaze investuje do vytvorenia bylinkovej záhradky, výsadby zelene, vybudovania spevnených plôch či doplnenia novej zostavy herných prvkov.

„Kvalitné vzdelávanie našich detí je pre vedenie mesta jednou z hlavných priorít. Našim cieľom je dosiahnuť, aby mali všetky rodiny možnosť umiestniť svoje deti do niektorej z našich materských škôl. Vďaka úspešnému projektu a následnej rekonštrukcii materskej školy na Daxnerovej ulici sme v minulom roku vytvorili 20 nových miest. Po tejto rekonštrukcii na Štúrovej ulici zvýšime kapacitu v meste o ďalších 14 miest. O túto rekonštrukciu sme sa usilovali niekoľko rokov a hľadali sme najvýhodnejšie projekty. Najprv nám nevyšiel projekt cez ministerstvo školstva, potom sme sa usilovali o projekt cez Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru, ten sme však napokon ani nepodali, lebo pre nás nebol výhodný. Tento projekt je najkomplexnejší a máme veľkú radosť, že sa nám to napokon podarilo,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs.

Radosť majú aj v škôlke na Štúrovej ulici. Ako sa vyjadrila riaditeľka Helena Kecskemétiová, na rekonštrukciu budovy čakali roky. „Toto už bol tretí projekt a boli sme v očakávaní, či sa to tentokrát podarí. Keď sme sa dopočuli o pozitívnom výsledku, boli sme veľmi šťastní. Ja tu pôsobím od odovzdania budovy v roku 1979 a odvtedy tu väčšie rekonštrukcie neprebehli,“ vyjadrila sa riaditeľka. Podľa jej slov sú v najhoršom stave staré drevené okná. „Máme tu pôvodné okná s dvomi sklami. Sú už v takom zlom stave, že sme sa ich báli pri umývaní aj rozoberať.“ Okrem zateplenia a rekonštrukcie pôvodnej budovy riaditeľka víta aj vybudovanie prístavby a rozšírenie kapacity. „V súčasnosti je kapacita škôlky 139 miest. Tých 14 nových miest nám pomôže, pretože každý rok sme mali deti, ktoré sme museli z kapacitných dôvodov odmietnuť,“ doplnila na záver.


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Mesto Fiľakovo

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign