Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 18. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Leteckí záchranári vyzývajú k zvýšenej opatrnosti lyžiarov

159

 AIR - TRANSPORT EUROPE |MM|   V roku 2012 zasahovala Vrtuľníková záchranná zdravotná služba AIR - TRANSPORT EUROPE (ďalej VZZS ATE) svojimi vrtuľníkmi a sanitným lietadlom spolu 1400 krát. Najčastejšie lietali vrtuľníky v strediskách VZZS ATE Banská Bystrica, Košice a Poprad, ktoré primárne zasahujú najmä v horách, lesoch a ťažko dostupných terénoch. Tak ako v minulosti aj v roku 2012 platilo, že medzi pacientmi dominovali muži. Takmer polovicu záchranných akcií popradských, banskobystrických a žilinských posádok tvorili náročné technické zásahy spomocou palubného  navijaka. Stanice VZZS ATE v Nitre, Trenčíne a Bratislave prijímali najčastejšie požiadavky na zásahy k dopravnýmnehodám, ktoré tvorili takmer 20 percent zo všetkých zásahov.

   Najrušnejším mesiacom pre leteckých záchranárov bol august, keď posádky ATE vzlietli 201 krát. Za ním nasledoval marec so 170 zásahmi. Najčastejšími indikáciami pre zásahy priamo v teréne boli v zime aj v lete úrazy pri športe. Červeno biele vrtuľníky a ich záchranárske posádky pomáhali najmä turistom, lyžiarom a cyklistom. "Leteckých záchranárov privolávajú najmä k závažnejším prípadom na lyžiarskom svahu a tiež vtedy, ak nie je možný transport pacienta z nedostupného terénu alebo zo svahu iným transportným prostriedkom. Veľmi často leteli vrtuľníky k zrážke dvoch lyžiarov na svahu, prípadne  k pacientom, ktorí pri lyžovaní vrazili do pevnej prekážky. Najčastejšie išlo o poranenia dolných končatín, zvlášť stehna a predkolenia, poranenia hlavy a bezvedomie, tiež na podozrenie na poranenia chrbtice a miechy, ", uviedol MUDr. Ladislav Šimák, šéflekár VZZS ATE.

   V súvislosti s lyžiarskou sezónou a blížiacimi sa jarnými prázdninami lekári VZZS ATE vyzývajú k zvýšenej opatrnosti na lyžiarskych svahoch, a to aj z dôvodu väčšieho výskytu detí v lyžiarskych strediskách. Rodičom odporúčajú zabezpečiť dieťa prilbou.

   Rýchly a šetrný transport pacientov zabezpečujú helikoptéry VZZS ATE nielen počas primárnych zásahov v teréne. Vrtuľníky poskytujú tiež prevozy pacientov medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami na Slovensku i v zahraničí. Viac ako jednu tretinu tvorili v minulom roku medzinemocničné prevozy pacientov s akútnym infarktom myokardu do špecializovaných katetrizačných centier. Vďaka rýchlemu prevozu vrtuľníkom môže byť týmto pacientom poskytnutá potrebná špeciálna starostlivosť vo veľmi krátkom čase.

   Pacientom, ktorým bola zdravotnou poisťovňou indikovaná liečba v zahraničí, poskytuje AIR - TRANSPORT EUROPE letecký prevoz sanitným lietadlom CESSNA CITATION 560 ENCORE. V roku 2012 uskutočnili posádky VZZS ATE 61 medicínskych letov lietadlom, najmä do nemeckých zdravotníckych zariadení.    

   Vrtuľníková záchranná zdravotná služba ATE patrí do integrovaného záchranného systému. Jej posádky sú v siedmich strediskách na Slovensku v pohotovosti 24 hodín denne. Privolať ich možno prostredníctvom tiesňovej linky 112. VZZS ATE tiež prevádzkuje vlastný dispečing na čísle 18155. Zásahy VZZS ATE sú pre občanov Slovenskej Republiky hradené z ich zákonného zdravotného poistenia.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign