Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 19. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Keď sa povie: „Vitajte u nás!“ – Lučenec, Buzitka, Ratka

15. – 17. november 2013

Keď sa v júni členovia FS Jánošík lúčili s Bajšanmi, dohodli sa na stretnutí hneď počas leta na jednom z mnohých festivalov, ktoré sa v Novohrade obvykle konajú. Leto preletelo, prišla jeseň, pekná slnečná, a s ňou k nám zavítali aj Slováci z Vojvodiny. Návšteva Bajšanov bola podložená vzájomnou spoluprácou s Domom Matice slovenskej v Lučenci s cieľom rozvíjania cyrilo-metodských tradícií. Spolu s bajšanskými matičiarmi prišli aj hostia z Lugu a Padiny. Zástupcovia Miestneho spoločenstva z Lugu prišli s cieľom spolupracovať s obcou Buzitka. Program trojdňového stretnutia sa začal uvítaním v Dome Matice slovenskej v Lučenci, kde sa stretli aj s šlenmi MO MS Lučenec. Pokračovaním bol slávnostný akt podpisu partnerských zmlúv v Dome kultúry v Buzitke. Nasledovalo pohostenie a kultúrny program, v ktorom vystúpil domáci DFS Dubkáčik a Spevácka skupina z Padiny. Sobota bola v programe hostí najprv venovaná spoznávaniu histórie i súčastnosti hostiteľských obcí i regiónu. V Lučenci si potom v Novohradskej galérii a múzeu pozreli výstavu krojov Novohradu i stálu expozíciu. Ďalšou zastávkou bola Muzeálna zbierka historických predmetov s názvom Škola našich predkov v Políchne. Zoznámili sa tu s tradičnou školou minulých storočí a ochutnali bryndzovníky. Sobotný večer už bol venovaný opäť kultúrnemu programu v Trebeľovciach – Láze, kde vystúpil domáci FS Jánošík s ĽH Ďatelinka a opäť Spevácka skupina s Padiny za milého sprievodného slova insitného maliara, pána Pavla Povolného, taktiež z Padiny. Po chutnom pohostení sa začala zábava a tancovalo sa až do neskorých hodín. Bol čas na vzájomné rozhovory, nadviazanie nových priateľstiev i spoločných plánov do budúceho obdobia. Slováci zo Srbska nám priniesli kúsok seba, priniesli spôsob svojho života a zachovávania si tradícií. A nám bolo z toho akosi hrejivo pri srdci. Posedieť si s nimi, potešiť sa ich ľúbozvučnou rečou, spevom. V nedeľu sa ešte konala spoločná návšteva omše v rímskokatolíckom kostole, a vďaka ochote pána Attilu Agócsa, riaditeľa Hradného múzea, aj prehliadka hradného areálu. Potom nasledoval chutný obed na Ratke a chvíľka spoločného posedenia, kým prišiel čas odchodu. Ešte pár spoločných fotografií, výmena kontaktov a potom už podanie rúk a objatia na rozlúčku. Ale nie na dlho, len na istý čas. Kým si nepovieme zas to povestné: „Vitajte u nás!“

Ing. Alena Rezková
riaditeľka Domu Matice slovenskej


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign