Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Dotkni sa Novohradu; objav keramiku 2018

159

Dotkni sa Novohradu; objav keramiku 2018

 

21.7.2018 od 13.00 do 19.00

NMG Lučenec |MM|   Novohradské múzeum a galéria v Lučenci organizuje sériu podujatí pod názvom Dni keramiky 2018. Cieľom tohto podujatia je zvýšiť povedomie o historickom význame hliny ako materiálu, o pracovných postupoch pri jej spracovaní v minulosti i dnes, predstaviť hlinu ako univerzálny a všestranne využiteľný materiál, poskytnúť možnosť vyskúšať si prácu s hlinou návštevníkom podujatia a dať do pozornosti obyvateľov Lučenca a okolia jedinečné medzinárodné podujatie Medzinárodné keramické sympózium Lučenec – Kalinovo. Ide o tvorivý pobyt umelcov – najmä keramikov  a sochárov, ktorý prebieha každé leto v neateliérových podmienkach, v priestoroch fabriky Žiaromat v Kalinove.

Dňa 16.7.2018 sa začína denný tábor Dni keramiky 2018, kedy sa deti prostredníctvom prednášok dozvedia o archeologických nálezoch najstaršej keramiky, histórii hrnčiarskych výrobných stredísk v Novohrade a hlinuspracujúcom priemysle, o umeleckom význame tvorby z hliny, ako aj o tradícii keramických sympózií. Zároveň si takto získané vedomosti budú môcť vyskúšať aj v praxi, pri výrobe vlastných keramických diel, či už na praktické, alebo estetické využitie.

Podujatie Dotkni sa Novohradu; objav keramiku 2018 je venované širokej verejnosti. Nosnou témou tohoročného podujatia je zadymovaná keramika. Od 13.00 začnú prednášky venované archeologickým nálezom keramiky na území Novohradu a Gemera v podaní PhDr. Alexandra Botoša z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ako aj technológii výroby zadymovanej keramiky v podaní keramičky Amálie Holíkovej. So svojím portfóliom sa predstavia účastníci XXX. Medzinárodného keramického sympózia Lučenec - Kalinovo. Lákadlom pre návštevníkov bude možnosť nahliadnuť do konzervátorskej dielne a vyskúšať si reštaurovanie archeologickej keramiky. Pre najmenších návštevníkov budú pripravené rôzne aktivity a hračky z hliny. Najzaujímavejšou časťou bude reálny výpal zadymovanej keramiky priamo v priestoroch záhrady NMG.

Hlavným partnerom projektu Dni keramiky 2018 je Fond na podporu umenia.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign