Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 25. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Dôchodkyňa prišla o 2-tisíc eur, uverila údajnému lekárovi

KRPZ Banská Bystrica |MM|   Vyšetrovateľ vo Zvolene začal trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu. V stredu (25.10.) v nočných hodinách (po 22.00 hod.) páchateľ zatelefonoval na pevnú linku 75-ročnej dôchodkyni z Dudiniec. Predstavil  sa  ako lekár z  nemocnice v Šahách  a  pod vymyslenou zámienkou, že  jej syn spôsobil  vážnu dopravnú nehodu a je na ošetrení v nemocnici, pýtal od nej peniaze.  Uviedol, že on ako lekár, môže   pomôcť jej synovi  skontaktovať sa s postihnutou rodinou,   aby  sa  dohodli bez súdu a o výsledku ju bude informovať. Následne o 3.00 hodine poškodenej opätovne telefonoval a informoval ju,  že syna ráno o 10.00 hodine (26.10.) dovezie domov sanitka    a  aby    peniaze  v obálke v tichosti  odovzdala pánovi  Kováčovi, čo ona v dobrej  viere aj urobila. Pred domom neznámemu mužovi odovzdala peniaze, v ďalšom telefonáte páchateľovi potvrdila odovzdanie  peňazí  a čakala na príchod syna. Okolo obeda  zistila, že syn  pracuje  a  o  nehode  nič nevie. Takýmto podvodným konaním prišla dôchodkyňa o 2-tisíc eur. Za takýto zločin, ktorý bol spáchaný na chránenej osobe, hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

 

 

Upozornenie pre občanov

 

Na základe neustáleho zaznamenávania trestnej činnosti páchanej na senioroch, varujeme občanov, aby nepožičiavali peniaze osobám ktoré nepoznajú, nakoľko môže ísť o podvodníkov a zlodejov. V súčasnom období polícia zaznamenáva  prípady, kedy neznáme osoby (páchatelia) volajú vo večerných až nočných hodinách starším osobám na pevnú linku alebo mobil  a predstavujú sa v telefóne napr. ako lekár, ktorý oznámi volajúcemu, že jeho blízky rodinný príslušník spôsobil dopravnú nehodu, pričom sa vážne zranil (poranený jazyk, poranená noha atď.) a pod zámienkou, že rodina poškodenej strany sa chce vyrovnať mimosúdnou cestou bez prítomnosti polície a médií, na tento účel požaduje finančné odškodnenie mimosúdneho vyrovnania za spôsobenú škodu, kde pre finančnú hotovosť príde páchateľ, poprípade iná osoba, ktorú páchateľ na tento účel zneužije (napr. vodič taxislužby).

Polícia opakovane zaznamenáva aj prípady, kedy neznáme osoby (páchatelia) volajú starším osobám a predstavujú sa v telefóne ako ich príbuzní (najčastejšie vnuk, brat, vnučka, syn a podobne). Žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa auta, nehnuteľnosti, či vyplatenie dlhu) a ubezpečujú ich, že peniaze v krátkej dobe vrátia. Páchatelia volajú niekoľkokrát za sebou, aby znemožnili seniorovi preveriť, či naozaj volá jeho príbuzný alebo známy. Ak senior nemá doma peniaze, sú mu ochotní poslať aj taxík, aby išiel vybrať peniaze do banky. Následne uvedú,  že kvôli zaneprázdnenosti nemôžu prísť pre peniaze  a preto posielajú kolegu, asistentku alebo inú osobu. Polícia preto odporúča seniorom, aby si vždy overili, či naozaj volá ich príbuzný a aby peniaze nedávali cudzím osobám, aj keď tvrdia, že ich posiela ich príbuzný.

Páchatelia oslovujú seniorov aj pod inými vymyslenými legendami (zámienkami) za účelom, aby od nich podvodne vylákali peniaze alebo ich okradli o ich celoživotné úspory. K najznámejším legendám patrí, že páchatelia vystupujú ako pracovníci elektrární, vodární, plynární, sociálnych úradov, či iných inštitúcií, ktorí prišli vrátiť preplatok, vyplatiť sociálny príspevok, zvýšiť dôchodok alebo kontrolujú stav elektromeru a podobne. Tiež vystupujú ako cudzinci, ktorí sa pýtajú na cestu do nemocnice a následne pýtajú peniaze na operáciu ich príbuzného, ktorý mal dopravnú nehodu a leží v nemocnici v kritickom stave. V neposlednom rade vystupujú ako predávajúci a na tovar (napr. vlnené prikrývky, masážne stroje, zdravotnícke pomôcky) ponúkajú výrazné zľavy alebo darčeky zadarmo. V mnohých prípadoch však môže ísť o podvodníkov, ktorí sa snažia získať dôveru seniorov, následne sa dostať do ich príbytkov, lokalizovať miesto ich úspor a v nepozorovanej chvíli ich okradnúť o nemalé finančné prostriedky, šperky alebo iné cennosti.

  Polícia preto zdôrazňuje, aby seniori nevpúšťali neznáme osoby do svojich príbytkov, neboli s nimi osamote a nevyberali pred nimi peniaze, nakoľko páchatelia ovládajú veľa spôsobov ako odlákať pozornosť seniorov a v nestráženej chvíli im ukradnú celoživotné úspory.   

 

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign