Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Dôchodcovia, nestaňte sa obeťou podvodníkov a zlodejov!

KRPZ Banská Bystrica |MM|   Polícia opakovane zaznamenáva trestnú činnosť páchanú na senioroch. Osoby vyššieho veku sa pre svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť stávajú najčastejšie obeťami podvodov a krádeží. Páchatelia sa pod rôznymi zámienkami dostávajú do blízkosti seniorov, uvedú ich do omylu, a podvodom či obyčajnou krádežou ich pripravia o úspory alebo cenné predmety. Počas víkendu a začiatkom tohto týždňa polícia zaznamenala ďalšie prípady, kedy boli seniori podvodne pripravení o finančnú hotovosť.

Vyšetrovateľ vo Veľkom Krtíši začal trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. Doposiaľ neznámi páchatelia telefonicky kontaktovali 67-ročnú ženu z Ľuboriečky (okres Veľký Krtíš), pričom jeden z páchateľov tvrdil, že syn poškodenej mal spôsobiť dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, pri ktorej mal vážne zraniť jeho manželku. Druhý z páchateľov, ktorý vystupoval ako doktor (MUDr. M.) tvrdil, že vybaví, aby syn poškodenej nemal z tejto „dopravnej nehody“ žiadne problémy. Uvedením nepravdivých informácií podvodne vylákali od dôchodkyne 30. 10. 2016 finančnú hotovosť vo výške 800 eur a následne 31. 10. 2016 ďalších 1 500 eur. Celkovo tak dôchodkyni spôsobili škodu vo výške 2 300 eur.

Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Lovinobani začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu v súbehu s prečinom krádeže. Neznámy páchateľ, vystupujúci ako policajt, prišiel v nedeľu (6.11.) okolo 11.45 hodine k dverám rodinného domu v Dobroči (okres Lučenec) a 84-ročnému mužovi uviedol, že jeho syn mal haváriu. Pod zámienkou, že je potrebné zaplatiť za odťah nepojazdného auta, vylákal od dôchodcu 1 000 eur. Následne páchateľ využil nepozornosť seniora a z plechovej krabičky, kde mal uschované peniaze, ukradol 4 500 eur. Potom z miesta odišiel. Dôchodcovi spôsobil škodu vo výške 5 500 eur. Páchateľ bol približne 175 cm vysoký, strednej postavy. Mal podlhovastú tvár a pravdepodobne čierne vlasy. Mal oblečenú čiernu bundu (s nápisom Polícia) a čierne nohavice. Oblečenie pripomínalo policajnú uniformu. Na hlave mal čiernu šiltovku.

Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Hnúšti začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Doposiaľ neznámy páchateľ v pondelok (7.11.) okolo 8.00 hodine telefonicky kontaktoval 67-ročného muža z Tisovca a predstavil sa ako jeho syn. Tvrdil, že mal dopravnú nehodu a potrebuje peniaze na vyplatenie doktora. Požiadal poškodeného, aby doniesol 2 000 eur na vopred dohodnuté miesto ku kostolu. Keď tam poškodený prišiel, na mieste sa nikto nenachádzal. Rozhodol sa teda vrátiť domov. V tom prišlo pred jeho dom osobné motorové vozidlo čiernej farby (bližšie neurčenej značky), v ktorom sedel páchateľ približne vo veku 50 rokov. Páchateľ otvoril okno na strane spolujazdca a povedal dôchodcovi, aby peniaze položil na sedadlo spolujazdca. Keď tak urobil, páchateľ odišiel s vozidlom na neznáme miesto. Seniorovi tak vznikla škoda vo výške 2 000 eur.

 

Seniori, buďte pri obdobných telefonátoch a návštevách maximálne obozretní. Nikdy nedávajte cudzím osobám peniaze, svoje ťažko ušetrené úspory. Vždy si overte, či volal Váš príbuzný – obratom a bezodkladne mu zavolajte. Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku. Pokiaľ sa Vám osoba predstaví ako policajt, overte si túto skutočnosť na bezplatnom telefónnom čísle Polície – 158. Na uvedené číslo volajte aj v prípade, že máte podozrenie, že by mohlo ísť o podvod a neviete sa skontaktovať s príbuznými.

S prosbou sa obraciame na občanov: prosím povedzte o týchto podvodných praktikách svojim príbuzným – rodičom, starým rodičom, susedom v seniorskom veku. Varujte ich!

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign