Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Novohrad a Podpolanie | Rescue Online | Reportér 24Dnes je 19. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Delová bašta Fiľakovského hradu bude konečne pod strechou

159

Mesto Fiľakovo |MM|   Takmer desaťročná snaha mesta priniesla svoje ovocie. Po tom, ako samospráva Fiľakova nedávno informovala o pripravovanej rekonštrukcii malej bašty mestského opevnenia pod hradom, prichádza opäť s dobrými správami. Rekonštruovať sa bude aj západná delová bašta nachádzajúca sa vo vnútornom areáli hradu pod Bebekovou vežou. Z dnešného torza bašty vznikne nový priestor pre turistov.

Delová bašta pod Bebekovou vežou na Fiľakovskom hrade zmení svoju tvár. Po desiatkach rokov, počas ktorých pripomínala ruinu, ju zrekonštruujú. Dostane tiež novú strechu, ktorá na nej doposiaľ chýbala. V súčasnosti je už okolo bašty rozložené lešenie a prvá fáza rekonštrukcie sa začala. V rámci nej sa bašta staticky zabezpečí a upravia sa nesprávne vykonané zásahy z čias bývalého režimu. Preškárujú sa súčasné škáry z cementovej malty, ktoré boli urobené v 70. rokoch a spôsobovali vlhnutie muriva. Bašta po rekonštrukcii dokonca „vyrastie“. „Počas minuloročných výskumov na hrade sa ukázalo, že bašta má neprofesionálne upravenú aj hornú časť muriva. Z celej šírky koruny muriva sú vymurované len dva bočné pruhy, uprostred ktorých sú nedbalo nahádzané skaly a blato. Preto musíme túto časť muriva rozobrať a nadvihnúť. Nadmurovka tak bude o jeden až jeden a pol metra vyššia ako doposiaľ,“ vysvetlil primátor Attila Agócs.

Tieto práce budú hradné z dotácie ministerstva kultúry, z programu 1.1 Obnovme si svoj dom vo výške vyše 52-tisíc eur. Mesto túto sumu dofinancuje takmer tromi tisíckami eur.

Na prvú fázu prác bude nadväzovať vybudovanie novej kužeľovej strechy, ktorá doposiaľ na bašte chýbala. „Je to výsledkom nášho približne desaťročného úsilia. K tomuto kroku viedol zdĺhavý hodnotiaci a schvaľovací proces nielen na úrovni pamiatkového úradu, ale aj v špecializovanej komisii pri ministerstve kultúry,“ vysvetlil primátor.

Delová bašta bola doposiaľ v rámci turizmu nevyužívaná. Podľa primátora ju v minulosti sporadicky využívali ako provizórnu prezliekareň pre účinkujúcich na kultúrnych podujatiach odohrávajúcich sa na nádvorí hradu. Po dokončení rekonštrukcie však bude slúžiť ako návštevnícke centrum pre turistov. „Budú tu umiestnené náučné panely o okolitých hradoch. Chýbať nebudú ani lavičky, takže tu napríklad budú môcť návštevníci prečkať nepriaznivé počasie a dozvedieť sa pri tom niečo o kultúrnom dedičstve nášho regiónu,“ doplnil. Na novú strechu a vnútorné vybavenie delovej bašty získala samospráva prostriedky v rámci veľkého cezhraničného projektu INTERREG na revitalizáciu podhradia. V projekte je na tento účel vyhradených celkovo približne 61 500 eur. Ruku k dielu priloží aj Hradné múzeum, ktoré z vlastných prostriedkov zafinancuje novú tehlovú podlahu a elektroinštaláciu.

Práce na delovej bašte budú kompletne dokončené do leta budúceho roka.

Klaudia Kovácsová
hovorkyňa mesta

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Sukromné gymnázium
Označenie inzercie
Trezory
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Vyhľadávanie
Lučenec, Slovensko
Zamračené
N
61%
0 km/h
07:47
17:06

Pia

H

7° / 1°

Sob

H

9° / 0°

Ned

H

7° / 1°

Posledné komentáre

TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Golden - Zlate pastilky
Označenie inzercie
Bottom panel

© Novohrad a Podpolanie - všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na novohradapodpolanie.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign